Hlavní navigace

Pásmové Yagi antény

Sdílet

Vlastnosti pásmových antén

Jaké jsou obecné vlastnosti antén typu Yagi, jsme již probírali v kapitole Kanálové Yagi antény. Tyto vlastnosti platí také pro antény pásmové, které se ale vyrábějí v mnoha dalších modifikacích, aby bylo docíleno co nejlepších parametrů. Například se používají úhlové reflektory, vícenásobné direktory, a v poslední době také vícenásobná ráhna. Největším plusem pásmových Yagi antén je samozřejmě možnost přijímat celé pásmo UHF. Dále pak vysoký zisk a dobrá směrovost. Spolu s kanálovými anténami jsou také nejvhodnější pro příjem vysílání s vertikální polarizací – zejména typy s uchycením za reflektorem. Pásmové antény samozřejmě mají i určité mínusy vyplývající z jejich širokopásmovosti. Hlavním je z principu nižší zisk a směrovost na začátku přijímaného pásma. Rozladění antény může dosahovat u některých typů až 50 %, to znamená, že anténa má na začátku pásma poloviční zisk a směrovost.

Pásmové antény s vícenásobnými direktory

Nejčastěji používanou modifikací pásmových antén jsou takové, které používají úhlový reflektor v kombinaci s vícenásobnými direktory. Jedná se o všechny antény typu X-color a jim podobné. Takové antény dosahují vysokých zisků a jejich rozladění není tak vysoké, většinou se pohybuje kolem 30–35 %. To znamená, že například známá česká anténa Color Super má na začátku pásma (kanál 21) zisk 10 dB, zatímco na konci přijímaného pásma zisk dosahuje maxima, tedy 15 dB. Stejně tak se s rostoucí frekvencí zužuje směrový diagram antény, a opět dosahuje maxima na konci přijímaného pásma. Zisk antén se samozřejmě zvyšuje s délkou ráhna a počtem direktorů.

Vekovní anténa DX XColor

Běžně prodávané nejvýkonnější varianty antén s vícenásobnými direktory dosahují zisku max. 15–16 dB při délce ráhna do 250 cm. Jejich kratší varianty s délkou ráhna do 125 cm pak mají zisk do 13 dB. Na trhu je velké množství různých typů antén s vícenásobnými direktory, vedle známých českých „colorek“ jsou to například antény Schwaiger, Fracarro, Iskra, Alcad nebo Kathrein. Obecně platí, že vlastnostmi jsou si často podobné, někteří výrobci ale opět uvádí přehnané hodnoty zisků. Cenové rozpětí prodávaných antén je velké, ale lze říci, že kratší varianty seženeme přibližně za 700 – 900 Kč, za delší antény pak zaplatíme od 1000 do 1500 Kč.

Pásmové antény s klasickými direktory

Vedle typů s vícenásobnými direktory existují samozřejmě i antény s úhlovým reflektorem a klasickými direktory. Popřípadě se vyskytují i další varianty, kupříkladu české antény typu TAP. Obecně mají tyto typy antén většinou nižší zisk a směrovost, a jejich rozladění dosahuje vyšších hodnot – většinou až 40–50 %. Anténa má tedy např. zisk 14 dB na konci přijímaného pásma, ale pouze 8 dB na jeho začátku. Výhodou jsou pak kompaktnější rozměry a zejména nižší cena. Na trhu opět najdeme velké množství různých typů těchto antén od různých výrobců, českých i zahraničních. Maximální zisky prodávaných antén dosahují většinou max. 14–15 dB, cena antén se pak pohybuje od 400 Kč do 1000 Kč.

Venkovní anténa TAP pásmová

Pásmové antény s více ráhny a další typy

Venkovní anténa s několika ráhny

Zejména poslední dobou se rozšířily antény, založené na koncepci úhlového reflektoru a použití více ráhen, většinou tří. Jedná se o antény většinou dovážené z Itálie a Španělska. Často bývají podobné antény označovány jako typy speciálně určené pro DVB-T a podobně. Vzhledem k použití více ráhen a prostorovému uspořádání direktorů mohou při stejné montážní délce dosáhnout většího zisku než stejně dlouhé antény s vícenásobnými direktory. Výkon těchto antén se ovšem často přeceňuje a výrobci udávají někdy velmi nadsazené hodnoty zisku, pohybující se až do 19 dB. To je samozřejmě nesmysl, podobné antény dosahují při délce ráhna do 150 cm maximálního zisku většinou 13–15 dB, při delším ráhnu se pak zisk blíží 15–16 dB.

Rozladění antény je podobné jako u typů s jednoduchými direktory, většinou dosahuje 45–50 %. Navíc mají tyto antény často mnoho postranních laloků, takže směrovost není ideální. Další nevýhodou je použití plastových dílů, které drží ráhna. Po několika tvrdých zimách se nám tak anténa může lehce rozpadnout. Vedle antén s vícenásobnými ráhny se objevují i jiné „převratné“ antény, často s mnoha plastovými díly, opět z produkce Itálie a Španělska. I přes velmi vysokou cenu nemají lepší parametry než např. krátká anténa typu X-color. Poměr výkon/cena je tedy velmi nevýhodný.

Různé typy těchto antén s vícenásobnými ráhny a jim podobné antény se na našem trhu prodávají za velmi vysoké ceny, většinou výrazně překračující 1000 Kč.

Jaká anténa je nejvýkonnější?

Při výběru antény se často objevují dotazy, jaký že typ je ten nejvýkonnější. Nelze to naprosto jasně stanovit, protože použití antény je velmi závislé i na konkrétním místě. Problém je i s udanými parametry antén, výrobci je často přeceňují a objevují se velmi nadsazené hodnoty zisku. Všechny typy dnes prodávaných antén mají většinou maximální zisk 15–16 dB a výkonnější anténu běžně neseženeme. Dříve se komerčně vyráběly výkonnější antény, které doopravdy dosahovaly zisku až 17–18 dB a velmi úzkého směrového diagramu.

Takové antény měřily až tři metry a byly velmi drahé, v dobách minulých se dovážely zejména z tehdejšího Západního Německa, jednalo se hlavně o antény s vícenásobnými direktory z produkce firem Hirschmann a Kathrein. Dnes již podobně výkonné antény vyrábí jen Kathrein, ovšem jsou velmi drahé a těžko se shánějí, zaplatíme za ně až 3 000 Kč. Další možností je pak vlastní stavba výkonné antény dle popisů v různých odborných publikacích. Výkonným anténám se věnujeme i v kapitole Antény pro dálkový příjem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).